Upoznajte Plav

Rijeka Ljuča nastaje spajanjem rijeka Vruje i Grnčara, nizvodno od Gusinja, i predstavlja glavni izlazni tok Plavskog jezera. Tokom svog toka kroz plavsku dolinu, Ljuča protiče kroz područje koje je bogato aluvijalnim zemljištem, idealnim za poljoprivredu. Dolina rijeke Ljuče zauzima oko 750 hektara, uključujući 300 hektara močvarnog područja, koje je meliorativnim zahvatima postalo najveći aluvijalni poljoprivredni kompleks u Crnoj Gori.

Klimatski uslovi u dolini Ljuče, sa prosječnom godišnjom temperaturom između 7,2°C i 7,6°C, omogućavaju gajenje kultura koje uspijevaju na nižim temperaturama, dok moderni agrotehnički postupci omogućavaju uzgoj i kultura koje zahtijevaju više temperature, poput lubenica, dinja, paprike i paradajza. Povoljna kombinacija dnevnih temperatura i hladnih noći doprinosi posebnim aromama i kvalitetu poljoprivrednih proizvoda ovog područja...

 

      Video : River Ljuča

Visitorsko jezero, smješteno na planini Visitor (2.211 m), jedno je od najljepših prirodnih dragulja u Plavu, a posebno je poznato po svom jedinstvenom plutajućem ostrvu. Visitorsko jezero nalazi se u središnjem dijelu Visitora, oko 2 km udaljeno od najvišeg vrha planine. Nastalo je u najnižem cirku planine, koji je prema jugozapadu okružen strmim stranama, a otvoren prema Murinskoj rijeci.

Visitorsko jezero je ledeničkog porijekla, smješteno u manjem cirku Visitora na nadmorskoj visini od 1.735 m. Po S. Stankoviću, površina jezera iznosi 4.212 m², zapremina oko 10.000 m³, najveća dužina je 91,5 m, najveća širina 72,5 m, dužina obalne linije 294 m, a najveća dubina 4,1 m. Nalazi se u izvorišnom dijelu Murinske rijeke, uz čiju dolinu vodi šumski put. Taj put, između Pogane i Ugljeničke glave, dolazi blizu jezera, pa se njime od Murina do Visitorskog jezera može stići za otprilike jedan sat. U novije vrijeme, pristupačnost jezera poboljšana je i putem kroz dolinu Pepićke rijeke, gdje je probijen šumski put koji vodi do blizine jezera. Ostali pravci dolaska, posebno oni od Plava i Gusinja, vode pješačkim i konjskim stazama, koje su duže i prilično naporne. Jezero se hrani snijegom, kišnicom, izvorima i jednim manjim potokom, koji ljeti presušuje. Prema S. Stankoviću, temperature vode u julu i avgustu dostižu od 16 do 18°C. Visitorsko jezero je pravo „gorsko oko“ Visitora, okruženo četinarskom šumom. Svi dosadašnji pokušaji poribljavanja jezera nijesu uspjeli...

 

Video : Visitorsko jezero

 

Rijeka Lim je najveća pritoka Drine, s ukupnom dužinom od 219 km, od čega 87 km protiče kroz Crnu Goru. Izvire iz Plavskog jezera, a kada se uzme u obzir i rijeka Ljuča, koja se uliva u jezero zajedno sa svojim izvorišnim tokovima, ukupna dužina Lima od najviših izvora do granice sa Srbijom iznosi 121 km. Lim dominira hidrološkom slikom sjeveroistočne Crne Gore, s površinom sliva od 2.805 km² na njenoj teritoriji. Njegov prosječni proticaj raste nizvodno: kod Plava je 19,3 m³/s, kod Zatona 55,1 m³/s, kod Bijelog Polja 65,4 m³/s i kod Dobrakova 71,0 m³/s.

Desne pritoke uključuju:

Lijeve pritoke su:

Nakon ovih pritoka, Lim prolazi kroz Sućevsku klisuru dugu 4 km, uklesanu u trijaškim krečnjacima između Rasojevićke glave (1.601 m) i Teferiča (1.557 m). Nizvodno, dolina Lima se širi u beranskoj kotlini, gdje mu se pridružuju veće desne pritoke...

Video : Rijeka Lim

 

Hridsko jezero, poznato i kao „gorske oči“, predstavlja pravi biser plavskog kraja i jedno od najljepših prirodnih čuda Crne Gore. Smješteno na teritoriji opštine Plav, unutar Nacionalnog parka Prokletije, Hridsko jezero se nalazi između planina Veliki hrid i Mali hrid, na nadmorskoj visini od 1.970 metara. Njegova kristalno čista voda, okružena netaknutom prirodom i planinskim vrhovima, privlači posjetioce iz svih krajeva svijeta.

Hridsko jezero pri srednjem vodostaju, prema S. Stankoviću, ima površinu od 33.376 m², a zapreminu od 62.897 m³. Ovalnog je oblika, s dužinom obalne linije od 1.100 m. Dugo je 300 m, široko 170 m, a najveća dubina iznosi 6 m. Od Plava je udaljeno 18 km, a do njega se najlakše stiže šumskim putem kroz dolinu Komarače, Temnjačke rijeke i Hridskog potoka, koji završava 2,5 km ispod jezera. Kod Gradine se odvaja drugi krak šumskog puta koji ide uz dolinu Tresavačke rijeke i dopire blizu jezera sa istočne strane.

Jezero je ledničkog postanka i često se smatra najboljim „gorskim okom“ Prokletija, koje mnogi nazivaju njihovim biserom s „rajskim ambijentom“. Vodu dobija od izvora, padavina i otapanja snijega. Na dnu ima ponore putem kojih se hrani Hridski potok, što ga čini podložnim postupnom odumiranju. Jezero je sa svih strana okruženo četinarskim šumama, a boja vode varira od svijetloplave do tamnoplave, s providnošću do 4 m. Poribljeno je još 1957. godine, ali zbog siromaštva hranom za ribe, poribljavanje je potrebno obnavljati.

Hridsko jezero predstavlja izuzetnu prirodnu vrijednost koja je izložena prirodnom procesu nestajanja, što bi bio veliki gubitak. Imajući to u vidu, nadležni subjekti imaju obavezu da blagovremeno spriječe taj proces, za koji nijesu potrebna opsežna istraživanja ni velika sredstva (Bakić, 2005)...

Video : Hridsko jezero

Plavsko jezero je najveće ledničko jezero na Balkanu. Nastalo je u području koje je bilo intenzivno zahvaćeno glacijacijom, gdje se voda akumulirala u plavsko-gusinjskom valovu. Formirano je krajem virma, koji označava posljednju fazu velike pleistocenske glacijacije. Površina jezera iznosi 1,99 km², nalazi se na 906 m nadmorske visine, s maksimalnom dubinom od 9,16 m. Dužina jezera iznosi 2.160 m, a širina 1.490 m, dok je zapremina 7.690.950 m³. Površina neposrednog sliva prelazi 4 km² (Feratović, 2018). U prvoj fazi postojanja jezero je bilo znatno prostranije i dublje. Plavsko jezero je protočnog tipa, a osnovna obilježja vodnog bilansa daju mu pritoka Ljuča sa svojim slivom i otoka Lim, čije izvorište upravo predstavlja ovo jezero. Značajan stepen protočnosti vode ima veliki uticaj na termički režim i čistoću vode.

Nastajući u doba intenzivne glacijacije, biljne i životinjske vrste koje su ovdje živjele prije ledenog doba preživjele su povlačenje jezera i ostale „zarobljene“ u današnjim ledničkim jezerima, prilagođavajući se novonastalim uslovima. Prema dosadašnjim istraživanjima, vode ovog jezera zadovoljavajućeg su kvaliteta.

Plavsko jezero ima eliptičan oblik i smješteno je u prostranoj plavsko-gusinjskoj kotlini, tektonskoj potolini između Prokletija i Visitora. To ga čini najnižim ledničkim jezerom u Crnoj Gori. Nastalo je u terminalnom basenu najdužeg lednika u pleistocenu na prostoru Crne Gore, dugog 35 km. Lednik se kretao od kučkog krškog lednika, od cirkova na Žijovu, potom se spajao s više lednika iz centralnih djelova Prokletija, pretvarajući cijelu kotlinu u prostrani lednički valov. J. Cvijić (1921) navodi da gotovo sve doline u Prokletijama imaju oblik valova, dok S. Stanković (1975) konstatuje postojanje četiri terase oko Plavskog jezera, nastale kao posljedica klimatskih promjena poslije pleistocena i promjena nivoa jezera. Rijeka Ljuča, koja donosi najveću količinu vode jezeru, usjekla je korito kroz morenski i fluvioglacijalni nanos, stalno zasipajući jezero materijalom različite krupnoće. Rijeka Lim, otoka jezera, takođe usijeca korito kroz morenski nanos. J. Cvijić (1921) kaže: ,,Plavsko jezero je tipski primjer po kome se ovim procesima jezero smanjuje i uništava.“

Značajan dio okoline jezera i plitki djelovi su zatravljeni. Obala jezera je niska i slabo razuđena. Na jugozapadnoj obali, kod ušća Ljuče, nalaze se dva manja poluostrva i tri zaliva, a u delti rijeke i tri ostrvca, koja se pojavljuju za vrijeme niskog vodostaja (Radojičić, 2005).

Jezero zahvata vode i sedimente iz prostranog slivnog područja složene geologije, sastavljene od karbonatnih i silicijskih tipova stijena, uključujući krečnjake, pješčanike, vulkane, filite, škriljce i konglomerate (Frankl et al., 2016). Nastalo je u glacijalnom koritu pregrađenom brojnim morenama, te se nalazi u kotlini okruženoj krajnjim morenama (Frankl et al., 2016) velikog izlaznog glečera koji se prostirao u obliku slova „u“ prema jugoistoku, dolazeći iz okoline Gusinja. Taj glečer je prekrio prostrana ledena polja Prokletija. Basen jezera sadrži izuzetno debele slojeve bazalnih sedimenata, uključujući 27,4 m naslaga iz srednjeg i kasnog holocena (Wilkinson, 2012), dok je debljina pleistocenskih sedimenata nepoznata...

Video : Plavsko jezero